Optakt: OB – AGF
Af Martin Davidsen
To af Danmarks mest traditionsrige klubber mødes, når OB fredag aften tager imod AGF. Stemmer fra Ådalen giver dig et overblik over kampen.
Af Emil Plovgaard, OB News
Kampfakta:
Spillerunde: 10
Kamp: OB – AGF
Kick-off: Fredag den 20. september klokken 19.00
Dommer: Mikkel Redder
Status:
Efter en solid 3-0-sejr på JYSK Park mandag aften, er Striwerne nu klar til at tage endnu en tørn i jagten på en eftertragtet plads blandt ligaens seks øverste klubber.
Fredag mødes rækkens nummer fire og fem i en interessant duel i Odense. De to hold ligger á point med hinanden, og der er derfor vitale point på spil. Over 10.000 tilskuere har allerede sikret sig billet til fredagskampen. Inden kampstart vil 3.500 halstørklæder omkranse Richard Møller Nielsen-tribunen, og den officielle fanklub, De Stribede, opfordrer til, at disse løftes i vejret, når Kim Larsens ‘Her i Odense’ runger ud over Nature Energy Park, cirka et kvarter før kampstart.
OB’erne skal dog være noget varsomme og spille med en vis forsigtighed. Hele fem spillere er nemlig i karantænefare. Det drejer sig om Oliver Lund, Janus Drachmann, Marco Lund, Bashkim Kadrii og Jeppe Tverskov, der i tilfælde af en advarsel må sidde over i Herning i næste uge. I løbet af ugen har Jeppe Tverskov døjet med noget sygdom, som enten menes at være en virus eller infektion, men han skulle dog være fit til fredagens provinsklassiker.
Fynboerne har holdt nullet i de seneste fem ud af seks kampe, så der venter de aarhusianske gæster en svær opgave i at åbne den fynske defensiv op.
David Nielsen og AGF er også kommet godt fra land i denne sæson – hvis man lige ser bort fra kampen mod Marstal/Rise på Ærø. Her skulle De Hvii’e ud i forlænget spilletid, før et avancement til pokalturneringens 3. runde blev sikret.
I weekenden blev AaB slået med 3-0 i ‘Slaget om Jylland’. Det har bragt GF op på en fjerdeplads i tabellen med fire sejre i træk i Superligaen. Ligesom OB, lukker gæsterne heller ikke mange mål ind – de seneste fem Superliga-kampe er der gået nul mål ind.
Bud på OB’s startopstilling:
Oliver Christensen – Ramon Leeuwin, Jeppe Tverskov, Marco Lund – Oliver Lund, Moses Opondo, Janus Drachmann, Troels Kløve, Jacob Barrett Laursen – Sander Svendsen, Bashkim Kadrii
Skader og karantæner:
Hos OB er der stadig tvivl om Ryan Johnson Laursen, der heller ikke var med i Silkeborg. Backen har siddet ude med en skade i tre uger, som han pådrog sig i forbindelse med SønderjyskE-kampen i slutningen af august. I den aarhusianske lejr sås der tvivl om Nicklas Helenius’ og Mathias Eskelinens deltagelse.
Seneste indbyrdes kampe: V-U-T-T-T
11. marts 2019: AGF 1 – 2 OB
6. oktober 2018: OB 2 – 2 AGF
13. maj 2018: OB 2 – 3 AGF
6. maj 2018: AGF 3 – 2 OB
9. marts 2018: OB 0 – 1 AGF
Ellers noget?
Man skal tilbage til den 30. september 2016 – knap tre år siden – for at finde den seneste OB-sejr mod AGF på hjemmebane. Frederik Tingager, der nu spiller for AGF, og Rasmus Jönsson scorede OB’s mål i en 2-1-sejr.


